Výmena implantátov – čo by ste o nej mali vedieť ešte pred prvou augmentáciou?

Kedy je ten správny čas na výmenu, aké sú najčastejšie dôvody výmeny implantátu a či je naozaj potrebné vymeniť ho po 10 rokoch sme sa rozprávali s plastickým chirurgom, MUDr. L...

Skrolujte nižšie

Dnešné prsné implantáty sú bezpečné a technologicky vyspelé. Aj tu však platí, že nič netrvá večne a implantát je potrebné po nejakom čase vymeniť. Kedy je ten správny čas na výmenu, aké sú najčastejšie dôvody výmeny implantátu a či je naozaj potrebné vymeniť ho po 10 rokoch sme sa rozprávali s plastickým chirurgom, MUDr. Lukášom Šimkom. 

MUDr. Lukáš Šimko

Šimko
Dr. med. univ. Lukáš Šimko PhD.

Po skončení Lekárskej fakulty Medicínskej univerzity vo Viedni doktor Šimko zdokonaľoval svoje chirurgické zručnosti v Univerzitnej nemocnici v Bratislave na Oddelení chirurgie ruky. Špecializuje sa na zväčšovanie pŕs, tvarovanie tela, ambulantné zákroky v tvárovej oblasti a aj naďalej chirurgiu ruky. Pacienti na ňom oceňujú empatický prístup a profesionalita. 

S výmenou je potrebné vopred rátať

Ženské telo sa počas života neutále mení a týmto zmenám je potrebné prispôsobovať aj implantát. Pri rozhodovaní o výmene do procesu najčastejšie vstupuje faktor času, estetického hľadiska a zdravotných indikácií. Aj pri bezproblémovej augmentácii je potrebné rátať s výmenou po 7 až 15 rokoch. Ak je klientka nespokojná s výsledkom operácie, k výmene môže dôjsť aj po 6 mesiacoch. Je to veľmi individuálne. 

Zdravotné dôvody výmeny

Spozornieť by ste mali vtedy, ak jeden prsník opuchne, zmení tvar, objaví sa bolesť alebo prsník začne tvrdnúť. Doktor Šimko hovorí o najčastejších dôvodoch výmeny, s akými sa stretáva:

„Majoritu výmen podstupujú ženy, ktoré majú zdravotné indikácie - ako napr. implantát starší ako 10 rokov, jeho otočenie, tekutina v okolí implantátu, ruptúra, kontraktúra.”

"Priznám sa, že nebyť B-Lite a pána doktora Šimka asi si už prsia nedám urobiť a do konca života by som bola nešťastná s prsiami." Alexandra, 35

Výmena po 10 rokoch

Moderné implantáty od renomovaných výrobcov sú testované vysoko nad rámec povinných noriem a výmenu po 10 rokoch je možné chápať skôr ako odporúčanie. Ak ani po 10 rokoch nepociťujete nepohodlie a ste so vzhľadom pŕs spokojná, nie je na výmenu dôvod, čo potvrdzuje aj MUDr. Šimko: „Ja neodporúčam výmenu implantátov renomovaných značiek, pokiaľ nie je evidentná nejaká komplikácia, alebo žena nemá estetické želanie o zmenu.”

Ako sa prsia zmenia po výmene implantátu?

Zmena veľkosti

Väčšina pacientiek si po výmene praje väčší objem. Mimoriadne vhodné sú odľahčené implantáty B-Lite, klientka získa väčší objem, no nemusí si zvykať na väčšiu hmotnosť. Odľahčené implantáty sú ideálne pre klientky, ktoré túžia po väčšom objeme a pre aktívne športujúce ženy. 

Zmena tvaru

Pri výmene implantátu je možné prsia aj zmenšiť, v tom prípade chirurg upraví tvar prsníka podľa predstáv klientky. Pacientka však musí počítať s ďalšími jazvami. 

„Po vyšetreni magnetickou rezonanciou bolo jasné, že implantáty majú praskliny - ruptúru. Počas výmeny sme urobili novú kapsulu, uvoľnili sme zatuhnutú žľazu, aby sa prsník mohol rozvinúť do prirodzeného tvaru. Použili sme odľahčené implantáty B-Lite."

Tri najčastejšie otázky ohľadom výmeny implantátov

Líši sa cena v porovnaní s prvou augmentáciou?

Áno, takáto operácia je finančne náročnejšia. Dôvody ozrejmuje MUDr. Šimko: „Operácia je komplikovanejšia, keďže nejdeme do nedotknutého terénu a nevieme, čo nás presne čaká. Taktiež často vyberám pôvodnú kapsulu, čo je časovo a technicky náročné.”

Ostávajú po výmene výrazné jazvy?

Nové jazvy vznikajú len vtedy, ak je okrem výmeny potrebná aj modelácia prsníkov pri ich poklese alebo zmenšení. Pri väčšine výmen je možné viesť rez v mieste pôvodnej jazvy. Chirurg vždy zohľadňuje estetické hľadisko, aby boli jazvy čo najmenej viditeľné. 

Trvá zotavenie po výmene dlhšie?

Hoci je výmena implantátu zložitejší výkon, zotavenie väčšinou trvá kratšie ako pri prvej augmentácii. Ak došlo k výmene z dôvodu kapsulárnej kontraktúry, rekonvalescencia môže trvať naopak dlhšie. 

Na ceste za vaším vysnívaným telom je dôležité, aby ste mali všetky dôležité informácie. Len tak budete mať istotu, že budete s výsledkom spokojné a nič vás nezaskočí. 

Autor: Dr. med. univ. Lukáš Šimko PhD.
Zdroj: Estheticon.sk

Články, ktoré by sa vám mohli páčiť...

Nezmeškajte žiadnu
z našich noviniek

Prihláste sa do odberu noviniek POLYTECH, aby vám už nič neušlo.