FAQ

Pripravili sme pre vás odpovede na najčastejšie otázky nielen ohľadne augmentácie prsníkov. Nenašli ste, čo ste hľadali? Neváhajte nás kontaktovať.

Skrolujte nižšie

Rýchla orientácia

Koľko vás augmentácia prsníkov približne bude stáť?

Koľko stojí zväčšenie prsníkov?

Priemerná cena zväčšenia prsníkov na Slovensku je približne 3000 € vrátane implantátov.2 Pohybuje sa v závislosti od chirurga, kliniky a implantátov, ktoré si zvolíte.

Aká je cena implantátov značky POLYTECH a čo vplýva na cenu?

Cena silikónových implantátov POLYTECH sa pohybuje cca od 1000 € v závislosti od typu, tvaru a povrchu, ktorý si zvolíte. Špeciálne odľahčené B-Lite vás budú stáť aj viac ako 2000 €. Cenu implantátu určuje najmä kvalita použitých materiálov. Taktiež ju ovplyvňuje renomovanosť značky a nastavenie záručných podmienok, ktoré má POLYTECH jedny z najširších. 

Rekonvalescencia po augmentácii prsníkov

Kedy je viditeľný finálny výsledok zákroku?

Usadenie implantátu a vstrebanie opuchu po operácii trvá niekoľko mesiacov. Finálny výsledok očakávajte najskôr po šiestich mesiacoch. Prsia sú na začiatku opuchnuté, finálna nie je veľkosť ani pozícia implantátu. V prípade implantátu s polyuretánovým povrchom je jeho pozícia finálna ihneď po operácii.

Ako často prebiehajú kontroly po operácii?

1. kontrola cca 7-10 dní od zákroku, kedy chirurg skontroluje výsledok a previaže vám obväzy. Ďalšia kontrola býva zhruba pol roka od operácie, kde už je pomaly vidieť výsledok operácie. Približne rok od operácie vás bude chcieť váš doktor vidieť ešte raz už aj s usadenými implantátmi a finálnym výsledkom zákroku

Po týchto troch kontrolách v rámci prvého roka od operácie by ste mali chodiť na pravidelné kontroly cca raz za 2 roky.

Uvažujete nad výmenou implantátov?

Po akej dlhej dobe od zákroku je treba implantát vymeniť?

Vďaka vysokej kvalite a odolnosti implantátov POLYTECH ich môžete pokojne „nosiť” aj celý život bez negatívneho efektu. Naše implantáty nemajú stanovený „dátum trvanlivosti”, kedy by ste ich mali vymeniť. Lekári odporúčajú jedenkrát za rok absolvovať sonografiu, ktorá dokáže odhaliť nutnosť výmeny implantátu. Ak vás netrápi žiadny z prejavov uvedených nižšie, výsledok sonografie je v poriadku a vaše prsia sa vám stále páčia, nie je potrebné implantáty vymeniť.

Na čo všetko sa vzťahuje záruka?

Záruka sa vzťahuje na únik materiálu, ktorý súvisí s celistvosťou obalu vrátane úprav oboch prsníkov (aj toho, kde implantát poškodený nebol a jeho operácia je potrebná pre dosiahnutie estetického výsledku), ak sú diagnostikované chirurgom. V prípade povrchu MESMO® sensitive a POLYtxt® sa záruka vzťahuje aj na kapsulárnu kontraktúru III a IV stupňa podľa Bakera až do 10 rokov od chirurgického zákroku. A povrchom Microthane® je to až do 15 rokov po chirurgickom zákroku a záruka sa vzťahuje aj na rotáciu. 

Viac o záručnom programe IMPLANTS OF EXCELLENCE

V akom prípade podstúpiť výmenu implantátu?

Ak nepociťujete diskomfort, ste spokojná s vizuálnou stránkou a na lekárskej kontrole je všetko v poriadku, nie je dôvod podstupovať výmenu. Ak však nastane otočenie, tekutina v okolí implantátu, ruptúra či kontraktúra implantátu, ktorých riziko sa časom môže zvýšiť, treba podstúpiť výmenu implantátov. Odporúčame spozornieť pri týchto prejavoch:

  • opuch jedného prsníka
  • zmena tvaru
  • tvrdnutie prsníkov
  • bolesť
  • pri akejkoľvek zmene by ste mali podstúpiť magnetickú rezonanciu.

Ako môžem po zákroku spať?

Približne mesiac po operácii musíte spať na chrbte a v kompresnej podprsenke. Po tejto dobe sa, čo sa týka spania na chrbte či na boku, môžete riadiť vlastným pocitom a radami vášho lekára. Bežne nie je problém spať na bruchu aj s implantátmi.

Môžem ísť po zákroku na PN?

Nie, žiaľ PN-ka nezahrňuje aj kozmetické zákroky, musíte myslieť na dovolenku alebo neplatené voľno na zhruba 1-2 týždne po operácii. Počítajte s tým, že hospitalizácia trvá od 1-2 dní a rekonvalescencia do 2 týždňov. Návrat do práce záleží od povahy vášho povolania a od toho, ako sa budete cítiť.

Pre čerstvé mamičky

Môžem po augmentácii prsníkov dojčiť?

Áno, zväčšenie prsníkov nemá žiadny vplyv na dojčenie a prebieha úplne rovnako s alebo bez prsných implantátov. Chirurg vám implantát vloží podprsnou ryhou, aby nenarušil mliečnu žľazu a mliekovody. 

Ako dlho po dojčení môžem ísť na operáciu dekoltu?

Ideálne najmenej pol roka po dojčení a aspoň rok po pôrode. Musí byť ukončená činnosť mliečnej žľazy.

Musím si implantáty odstrániť pred pôrodom?

Nie, pred tehotenstvom či dojčením nie je nutné odstrániť implantáty. Treba však počítať s tým, že prsia môžu následkom dojčenia zmeniť tvar, tj. natiahnutá koža, prsia môžu poklesnúť, takže bude potrebný korektívny zákrok, aby dekolt opäť spĺňal vaše požiadavky. Je to ale veľmi individuálne.

Čo áno a čo nie po augmentácii?

Môžem podstúpiť operáciu, keď mám menštruáciu?

Termín zákroku by ste si mali ideálne naplánovať na obdobie mimo menštruácie z dôvodu, že je to pohodlnejšie. Kvôli nečakanej menštruácii však nemusíte meniť dátum operácie.

Môžem sa ísť s implantátmi saunovať?

Do sauny môžete pokojne ísť aj s prsnými implantátmi, no až po 3 mesiacoch od zákroku. Vysoká teplota môže prekrviť tkanivo okolo jazvy a ovplyvniť finálny vzhľad. O návšteve sauny v čase rekonvalescencie sa poraďte so svojim lekárom. Niektorí výrobcovia uvádzajú, že infrasauny nie sú vhodné pre ženy s implantátmi, no lekári toto tvrdenie negujú. 

Aké druhy športu môžem robiť po augmentácii?

Niektoré športy sú po zväčšení prsníka úplne tabu, ako napríklad skákanie na trampolíne či bungee jumping. Čo sa týka behu, cyklistiky, plávania a jazdy na koni, odporúča sa návrat po cca 6 týždňoch. Na aktívnejšie športy ako fitness a bojové športy by ste mali počkať až 3-4 mesiace od augmentácie.

Akú podprsenku zvoliť po augmentácii?

Bezprostredne po zákroku budete musieť nosiť kompresnú podprsenku, ktorú vám odporučí váš operatér. Podprsenku s kosticami si budete môcť dať po 2 mesiacoch od operácie, no dajte si pozor na dobrú veľkosť, aby kostica nevyvíjala tlak na jazvu. Aspoň prvý rok od operácie vynechajte podprsenky push-up, ktoré by mohli vplývať na estetický výsledok tvaru implantátu. 

Augmentácia v nemocnici vs. na privátnej klinike

Nemocnica vám zaručí komplexnú zdravotnú starostlivosť, no v porovnaní so súkromnou klinikou musíte očakávať nižší komfort a súkromie, taktiež dlhšiu čakaciu dobu a obmedzený výber estetických chirurgov. Privátne kliniky sa vyznačujú intimitou prostredia a vyššou kvalitou služieb pre pacientky. Taktiež poskytujú širší výber operatérov, značiek, druhov a veľkostí implantátov.

Ako čo najviac znížiť riziko komplikácií?

Aký povrch implantátov je najbezpečnejší? 

Pri prsných implantátoch sú najbezpečnejšou voľbou textúrované povrchy. POLYTECH ako jediný výrobca silikónových implantátov ponúka jedinečný povrch Microthane® - implantát s mikropolyuretánovým povrchom, ktorý je najbezpečnejšou voľbou proti vzniku kapsulárnej kontraktúry. Okrem toho ponúkame mikrotextúrovaný povrch implantátu, ktorý sa vyznačuje dobrou fixáciou na okolité tkanivo. 

Ponuka implantátov Polytech

Preventívne vyšetrenia prsníkov po augmentácii

Vzhľadom k tomu, že riziko rakoviny prsníka stúpa priamo úmerne s vekom, vo všeobecnosti sa odporúča cca od 40. rokov pravidelne absolvovať preventívne vyšetrenia prsníkov. Na vyšetrenie prsníkov sa obvykle používajú dve metódy:

  • sonografické (ultrazvukové) vyšetrenie - odporúča sa ako preventívna kontrola prsníkov pre ženy mladšie ako 45 rokov
  • mamografické vyšetrenie - preventívna metóda na vylúčenie nádoru v prsníku vhodné pre ženy nad 45 rokov

Ako často absolvovať sonografické vyšetrenie?

Tzv. SONO by ste mali po augmentácii pŕs absolvovať aspoň raz za 2 roky na pracovisku, kde majú skúsenosti aj s interpretáciou výsledkov dekoltu s implantátmi. 

Ako často absolvovať mamografické vyšetrenie?

Vďaka špeciálnej Eklundovej technike je možné zistiť prítomnosť nádoru v prsníku s implantátom aj mamograficky. Od 45. roku by ste mali mamografiu absolvovať aspoň raz za 2 roky. Pri kombinácii aj so sonografickým vyšetrením je možné tento interval predĺžiť. 

Vplýva prítomnosť implantátu na rozvoj rakoviny prsníka?

Prsný implantát nemá žiadny vplyv na rakovinu prsníka. Množstvo lekárskych štúdií dokazuje, že ženy s implantátmi nemajú zvýšené riziko nádorového ochorenia.

Ako sa prejavuje prasknutý prsný implantát?

Prasknutie implantátu sa prejavuje opuchnutím a nerovnomernosťou dekoltu. Pri podozrení prasknutý implantát odhalí sonografické vyšetrenie, prípadne chirurg počas operácie.

Na čo je potrebný pas k implantátu?

V pase k implantátom, ktorý obdržíte od vášho lekára, sú všetky informácie o type a veľkosti implantátu. O tom, že máte implantáty by ste mali informovať každého lekára, ktorý vás lieči aj personál vykonávajúci mamografiu, preto je dobré mať pas neustále so sebou.

Ako vplýva hmotnosť implantátu na prsné tkanivo?

Medzi hmotnosťou implantátu a tlakom na okolité tkanivo je priama úmera, tj. čím väčšia hmotnosť, tým väčší vplyv gravitácie, čo má za následok vyššie napätie a tlak na prsné tkanivo. Taktiež pohyb pŕs pri aktivite zvyšuje váhový efekt, čo majiteľke môže spôsobiť nepohodlie. Čím ľahšie implantáty, tým menší tlak, ochabnutie a napätie v tkanive.

Môžu si byť pacientky isté bezpečnosťou relatívne nových odľahčených B-Lite implantátov?

Po tom ako boli implantáty B-Lite vyvinuté tímom lekárov, vedcov a špecializovaných inžinierov, boli viac ako 10 rokov testované predtým, ako sa dostali na trh. Vonkajší obal B-Lite bol navrhnutý na základe 30 ročných skúseností firmy POLYTECH a všetky materiály v implantáte sú certifikované, bezpečné, biokompatibilné s dlhoročnou históriou v medicíne.1

Všetko o B-Lite

Zdroje:

1. Govrin-Yehudain, Jacky et al: Lightweight Breast Implants: A Novel Solution for Breast Augmentation and Reconstruction Mammaplasty, Aesthet Surg J. 2015 Nov; 35(8): 965–971. doi: 10.1093/asj/sjv080

(link: https://academic.oup.com/asj/article/35/8/965/249192)

2. https://www.estheticon.sk/cenniky/zvacsenie-prsnikov-augmentacia

Články, ktoré by sa vám mohli páčiť...

Nezmeškajte žiadnu
z našich noviniek

Prihláste sa do odberu noviniek POLYTECH, aby vám už nič neušlo.