5 najčastejších mýtov o plastike pŕs

Vyzerajú upravené prsia umelo a je silikón škodlivý? Toto je 5 mýtov o augmentácie pŕs.

Skrolujte nižšie

Spomedzi plastických operácií je najžiadanejším zákrokom augmentácia, teda zväčšenie pŕs. Napriek rastúcemu počtu žien, ktoré zákrok podstúpili, v spoločnosti rôzne kolujú mýty. Často je za nimi nevedomosť, nedôvera voči moderným materiálom a nezriedka absencia vlastnej skúsenosti. Poďme sa spolu pozrieť na najčastejšie z nich: 

1. Prsné implantáty škodia zdraviu

Ak ide o cudziu látku v tele, ľudia majú prirodzené obavy, najmä ak ide o estetický zákrok. Dnes sa bežne používajú zubné implantáty, nové bedrové kĺby a nakoniec aj silikónové implantáty, ktoré musia spĺňať prísne normy

Od roku 2003 sú v EÚ prsné implantáty klasifikované ako zdravotnícke prostriedky triedy III, to znamená, že podliehajú rovnakým kritériám, ako umelé srdcové chlopne a kardiostimulátory. Len pre zaujímavosť, spoločnosť POLYTECH tieto štandardy dodržiava už od roku 1995, teda oveľa skôr, ako ktorýkoľvek iný výrobca. POLYTECH vyrába prsné implantáty výlučne v Nemecku, nemusíte sa obávať, že by váš implantát pochádzal z krajiny s miernejšími bezpečnostnými pravidlami. 

2. Implantáty po augmentácii sa musia po čase vymeniť

Neexistuje niečo ako preventívna výmena implantátov, sú totiž určené na dlhodobé použitie a nemajú dátum minimálnej trvanlivosti. Najčastejším dôvodom výmeny je estetické hľadisko. Rokmi sa menia telesné proporcie ženy a elasticita pokožky, preto pacientky chcú upraviť tvar pŕs, alebo vymeniť implantát za väčší. 

Druhý dôvod na výmenu je zdravotné hľadisko. Implantát je potrebné vymeniť, ak dôjde k jeho prasknutiu alebo sa rozvinie kapsulárna kontraktúra. Hoci chirurg urobí maximum, reakciu ľudského tela nie je vždy možné ovplyvniť či predpokladať. 

Lekári odporúčajú jedenkrát za rok absolvovať sonografiu, ktorá dokáže odhaliť nutnosť výmeny implantátu. Ak vás netrápi žiadny z prejavov uvedených nižšie, výsledok sonografie je v poriadku a vaše prsia sa vám stále páčia, nie je potrebné implantáty vymeniť.

MUDr. Lukáš Šimko:

„Ja neodporúčam výmenu implantátov renomovaných značiek, pokiaľ nie je evidentná nejaká komplikácia, alebo žena nemá estetické želanie o zmenu.”

3. S implantátmi nie je možné dojčiť

MUDr. Koperniech má na tento mýtus jednoznačný názor: „Myslím, že za touto dogmou, ktorej veria muži a ženy, môžeme urobiť hrubú čiaru. Naozaj netreba čakať na dojčenie a na dieťa, kým si dá žena upraviť prsia.” 

Chirurgovia dnes volia šetrné postupy, ktoré nepoškodia mliečnu žľazu. Samotná prítomnosť implantátu dojčeniu nebráni, až úsmevne pôsobí názor, že svoje dieťa budete kŕmiť silikónom. Hoci je dojčenie prirodzené, nie každej žene sa to nakoniec podarí, bez ohľadu na to, či má alebo nemá implantát. Je pravda, že niektoré pacientky sa po skončení dojčenia rozhodnú pre úpravu prsníkov, ale opäť ide skôr o estetické hľadisko. Miera, akou sa dojčenie podpíše na vzhľade pŕs je rôzna a závisí skôr od výkyvov hmotnosti. 

MUDr. Marián Koperniech odpovedá na otázku, či môže silikón presiaknuť do materského mlieka:

„Môžeme sa baviť o nejakých silikónových molekulách, ale to rovnako prijímame aj v pitnej vode a v kadečom inom z prostredia, v ktorom žijeme. Pravdepodobne však nepochádzajú z implantátu, lebo samotný implantát nie je v kontakte s prsnou žľazou. Väčšinou sa dáva pod sval, resp. pod nejakú fasciu, ktorá ešte oddeľuje prsnú žľazu, v ktorej sa tvorí mlieko. Implantát tvorí akýsi podstavec.”

Celý rozhovor na tému augmentácia, tehotenstvo a dojčenie sa dočítate TU.

4. Implantát vyrieši aj ovisnuté prsia

Úlohou implantátu je pridať želaný objem. Ak sú prsia príliš ovisnuté, je potrebná aj jeho modelácia - bez korekcie by bol objem neprirodzene nízko a výsledok by nevyzeral dobre. Jednoducho samotný implantát prsia nezdvihne. Operačný postup na základe aktuálneho stavu najlepšie zhodnotí skúsený chirurg. 

5. Prsia po augmentácii vyzerajú umelo

Hoci sú médiá plné žien, ktorých prsia už z diaľky kričia, že sú dielom chirurga, väčšina žien chce mať krajšie, no prirodzené prsia. Prirodzený vzhľad je možné docieliť vhodným výberom implantátu a operačnou technikou. Zverte sa so svojím prianím chirurgovi, navrhne vám postup, aby boli vaše prsia na nerozoznanie od prírodných pŕs. Že sa to dá, potvrdzujú aj slová pacientky Ivet:

„Dôkazom toho, že sú naozaj prirodzené je to, že moji známi a rodina na prvý pohľad nepostrehli zmeny.”

Celý príbeh TU.

Spňte si sen o dokonalých prsiach a vyberajte implantáty POLYTECH. Len kvalitný implantát v kombinácii so skúseným chirurgom je dobrý predpoklad na dosiahnutie želaného výsledku. 

Články, ktoré by sa vám mohli páčiť...

Nezmeškajte žiadnu
z našich noviniek

Prihláste sa do odberu noviniek POLYTECH, aby vám už nič neušlo.