Rekonvalescencia – všetko, čo by ste mali vedieť o období po augmentácii

Dodržiavanie liečebného režimu má zásadný vplyv na celkový výsledok. Pripravili sme pre vás jednoduchý prehľad o rekonvalescencii, aby vás v tomto dôležitom období nič neprekvap...

Skrolujte nižšie

Ak už máte termín operácie, blahoželáme vám k tomuto kroku. To najťažšie už máte za sebou. Dodržiavanie liečebného režimu je pre dobrý výsledok rovnako dôležité, ako šikovné ruky chirurga. Aby vás počas prvých dní nič neprekvapilo, pripravili sme pre vás prehľad, čo sa bude diať po operácii. Každý lekár má svoje zaužívané postupy a termíny kontrol, preto sa vždy prioritne riaďte jeho pokynmi. Prípravu na obdobie rekonvalescencie začnite už pár dní pred ňou. 

Pred operáciou

Plánujte

Dĺžka rekonvalescencie, bolesť po operácii a návrat k bežným i športovým aktivitám ovplyvňuje miesto vloženia implantátu. Najmenej bolestivé sú implantáty vložené pod žľazu, vo väčšine prípadov pocítite obmedzenia len počas prvého týždňa po operácii. Pri vložení implantátu pod sval alebo dual plane (implantát vložený čiastočne pod sval a čiastočne pod žľazu) je rekonvalescencia dlhšia a dlhšie budete musieť počkať aj na návrat k bežným aktivitám a športu.

Pripravte svoju domácnosť

V období po operácii nebudete môcť dvíhať ruky. Obľúbené cereálie, knihy a kozmetika - to všetko umiestnite tak, aby ste na to pohodlne dosiahli. 

Pred zákrokom doplňte zásoby potravín a hygienických drobností, aby ste už aj tak ubolené telo nemuseli trápiť návštevou obchodu a nosením bremien. 

Pripravte svoju rodinu

Ak máte malé deti, nejaký čas ich nebudete môcť dvíhať. Zaistite, aby vám partner alebo niekto z rodiny pomohol so starostlivosťou o deti, ich vyzdvihnutím zo školy a bežnou réžiou domácnosti. Minimálne prvý týždeň sa pomocná ruka určite zíde. Nezabudnite na to, že po operácii by ste nemali šoférovať, zabezpečte si odvoz zo zdravotníckeho zariadenia. 

Prispôsobte svoj šatník

Prvé dni si nebudete môcť obliecť nič cez hlavu. Doplňte do šatníka ľahké oblečenie na zapínanie vpredu. Uľahčí vám to obliekanie a zabezpečí pohodlie počas prvých dní. 

Pooperačná podprsenka

Väčšina lekárov ju odporúča nosiť 6 - 8 týždňov a pri každom športe. Jej dôsledné nosenie aj počas noci je zásadné pre dobrý estetický výsledok. Zaisťuje miernu kompresiu, cirkuláciu krvi, odtok lymfy a správnu polohu implantátu. Na trhu je viac výrobcov, ktorí ponúkajú priedušné, funkčné a estetické pooperačné podrsenky na nosenie pod bežné oblečenie. Určite nesiahajte po športových podprsenkách, nie sú na toto obdobie určené. Väčšina kliník zahŕňa už v cene zákroku 1-2 kompresné podprsenky.

Zmeňte rekonvalescenciu na zdravý relax

Odmeňte sa za svoje rozhodnutie investovať do seba. Doplňte zásoby zdravých potravín a hydratujúcich nápojov. Vaše telo sa vám odvďačí rýchlejšou regeneráciou. Pripravte si knihy alebo obľúbený seriál. Vychutnajte si relax a dožeňte spánkový deficit. Zaslúžite si oddych. 

Po operácii

Deň 1

Toto je deň, keď podstúpite augmentáciu. Hneď po zákroku sa budete vplyvom anestézie cítiť trochu malátne. Oblečú vám kompresnú podprsenku a zdravotnícky personál vám pomôže trochu sa prejsť kvôli prevencii trombózy. Podľa poteby vám môžu byť nasadené antibiotiká a na požiadanie aj lieky od bolesti. Ak sa operatér rozhodol pre použitie drénov, budete zrejme viac pociťovať bolesť. Niektoré pacientky uvádzajú tlak na hrudi a sťažené dýchanie kvôli hmotnosti implantátov a kompresnej podprsenke. 

Deň 2

Dnes vás ešte chirurg dôkladne skontroluje. Ak ste mali drény, dnes vám ich lekár vytiahne a pocítite veľkú úľavu. Previažu vám obväzy a odchádzate do domácej liečby. Každá žena zvláda bolesť inak, pripravte si aj lieky od bolesti. 

Deň 3

Zo skúsenosti žien je tento deň najťažší. K opuchu pŕs sa kvôli spánku na chrbte môže pridať bolesť chrbtice. Väčšiu bolesť pociťujú ženy, ktoré majú implantát vložený pod sval alebo absolvovali aj modeláciu prsníkov. Nenamáhajte sa a nedvíhajte ruky nad prsia. 

Deň 5

Stále dodržujte kľudový režim. Na piaty deň od operácie si môžete umyť oblasť dekoltu. Dbajte však na to, aby ste kompresnú podprsenku odložili len na nevyhnutný čas. 

Prvý týždeň

Po týždni od operácie pravdepodobne absolvujete kontrolu u chirurga. Vyberie vám vonkajšie stehy a skontroluje váš zdravotný stav. Ak máte sedavé zamestnanie alebo zamestnanie, ktoré nevyžaduje fyzickú námahu, môžete sa vrátiť do pracovného života. Nič nesiľte, riaďte sa svojimi pocitmi. Stále nemôžete veľmi dvíhať ruky. 

Viacero žien pociťuje svrbenie v oblasti dekoltu. Je to v poriadku, telo takto môže reagovať na antibiotiká, zvýšené potenie pod kompresnou podprsenkou alebo na anestéziu. 

Druhý týždeň

Opuch pomaly ustupuje, pravdepodobne už nebudete potrebovať lieky od bolesti. Môžete začať s ľahkými prechádzkami. Milostný život praktizujte opatrne a určite v kompresnej podprsenke. Ustupuje nepohodlie v oblasti dekoltu. 

Bežne sa môžete stretnúť s pálením bradaviek a celkovou citlivosťou pŕs. Ženy po zákroku vnímajú pocity ako vŕzganie, bublanie, šteklenie implantátu alebo asymetriu. Súvisí to s usádzaním implantátu a zvykaním si tela na nový predmet. 

Mesiac po operácii

Asi 5 týždňov po operácii môžete zložiť kompresnú podprsenku. Nezabudnite si ju dať vždy pri športe alebo fyzickej aktivite. Mali by ste začať s tlakovou masážou jazvy. Váš lekár vám ukáže, ako na to. 

Viac o tlakovej masáži.

Šesť mesiacov po operácii

Najskôr po pol roku je možné posúdiť finálny estetický výsledok operácie. Opuch sa vytratil, prsia sú mäkké, jazvy pomaly blednú. 

Návrat k športovým aktivitám

Vždy sa riaďte pokynmi svojho lekára. On najlepšie pozná váš zdravotný stav, priebeh operácie a limity vášho tela. Určite sa po augmentácii vyhnite športom ako skoky na trampolíne, bungee jumping a podobne. 

Orientačný prehľad návratu k športovým aktivitám:

Fitness

Je dôležité začínať zľahka s ohľadom na to, že sa telo zotavuje po chirurgickom zákroku, prsné svaly je možné zaťažovať po 3 - 4 mesiacoch od augmentácie. 

Cyklistika

Cestná cyklistika je možná už po 6 týždňoch, na jazdu v teréne si treba počkať 6 - 8 týždňov. Vždy však s kompresnou podprsenkou. 

Beh

K behu je možné vrátiť sa po 6 - 8 týždňoch, vždy s elastickou podprsenkou s pevnými ramienkami. 

Plávanie

Je nutné, aby bola pooperačná jazva dobre zahojená a nedošlo k infekcii rany. Plávať možno po 6 - 8 týždňoch a podľa pokynov plastického chirurga. 

Jazda na koni

Pomalá jazda sa odporúča po 6 týždňoch, vždy s podporou elastickej podprsenky. Pri väčších implantátoch je vhodné nosiť ju 3 mesiace. Po každej jazde venujte prsiam pozornosť. Ak sa objaví drobný opuch, ihneď navštívte lekára a rekonvalescenciu ešte o pár týždňov predĺžte. 

Bojové športy

Tento typ športu je veľmi individuálny. Hoci sú implantáty POLYTECH odolné voči nárazu, problematické je skôr dvíhanie rúk. Odporúča sa začať v rozmedzí 6 týždňov až 3 mesiace od operácie, vždy však s kompresnou podprsenkou. 

Články, ktoré by sa vám mohli páčiť...

Nezmeškajte žiadnu
z našich noviniek

Prihláste sa do odberu noviniek POLYTECH, aby vám už nič neušlo.