Ako si správne vyšetriť prsia?

Rakovina prsníka straší ženy v každom veku. Dobrou správou je, že pri včasnej diagnostike majú pacientky lepšie šance na vyliečenie. Ako na to?

Samovyšetrenie zlepšuje prognózy na vyliečenie

Rakovina prsníka straší ženy v každom veku. Dobrou správou je, že pri včasnej diagnostike majú pacientky lepšie šance na vyliečenie. Venujte raz mesačne čas na samovyšetrenie a aj malé zmeny konzultujte s lekárom. Ak máte prsný implantát, požiadajte svojho chirurga, aby vám pomohol pri pohmate odlíšiť implantát od vášho vlastného tkaniva.

Ako vyšetrovať prsia?

Použite končeky prstov

Na samovyšetrenie používajte končeky prstov opačnej ruky (ľavý prsník si prehmatejte pravou rukou a naopak). Prsia skontrolujte v ľahu ráno alebo večer pred spaním. Prsty držte vystreté pri sebe, pohmatom skúmajte prípadné zmeny.

Buďte dôkladná

Prstami skontrolujte celé prsia až do podpažia a dobre si ich prezrite.

Pohyb prstov

Prstami postupujte v kruhu od bradavky smerom von alebo vertikálne. Neexistuje jediný správny spôsob, zvoľte si ten, ktorý je pre vás pohodlnejší tak, aby ste nevynechali žiadnu časť.

Sledujte zmeny

Spozornieť by ste mali, ak na prsiach spozorujete:

• výtok z bradavky
  • zmenu farby kože na prsníku
  • zmenený tvar bradavky
  • opuch alebo zmenu tvaru samotného prsníka

Pri takýchto zmenách čo najskôr kontaktujte svojho gynekológa. Nepanikárte. Vo väčšine prípadov nemusí ísť o rakovinu, no dôkladné vyšetrenie je potrebné na uistenie, či ste naozaj v poriadku.

Samovyšetrenie s implantátmi

Dôležitosť samovyšetrenia s implantátmi potvrdzuje aj plastický chirurg, MUDr. Lukáš Šimko:  „Samovyšetrenie je základ a je plne možné aj s implantátom, ktorý občas môže spôsobiť neistotu. Odporúčam prehliadať si manuálne prsníky a sledovať akékoľvek zmeny. Mojim klientkám odporúčam navyše ultrazvukové kontroly každý rok u svojho gynekológa."

Prsný implantát nemá žiadny vplyv na rakovinu prsníka. Množstvo lekárskych štúdií dokazuje, že ženy s implantátmi nemajú zvýšené riziko nádorového ochorenia.

Lepšie diagnostické možnosti

Špeciálna výplň implantátov B-Lite poskytuje lepšie možnosti diagnostického zobrazovania napríklad pri mamografii. Jednoducho, ak sa v prsníku niečo deje, s implantátom B-Lite sú zmeny lepšie viditeľné. Okrem toho sú až o 30 % ľahšie ako bežné implantáty s rovnakým objemom.

Screening prsníkov s implantátmi

MUDr. Martin Boháč, odborník na rekonštrukciu prsníkov, ktorý sa venuje ženám s onkologickým ochorením v NOÚ vysvetľuje: „Implantáty nie sú prekážkou pre vyšetrenie prsníka. Moderné vyšetrovacie metódy ako mamografia, sonografia, CT a MRI umožňujú diagnostiku i u pacientok s prsníkovými implantátmi. Po augmentácii prsníkov je odporúčané absolvovať kontrolné vyšetrenie prsníkov každých 12 mesiacov.”

Preventívne vyšetrenia podľa vášho veku

V závislosti od veku sa mení periodicita aj diagnostická metóda zmien v prsníku. Preventívne prehliadky sú súčasťou zdravého životného štýlu.

Vek do 40 rokov

Do veku 40 rokov má byť súčasťou každej preventívnej prehliadky ženy aj sonografické vyšetrenie prsníkov a je potrebné, aby ho žena absolvovala, aj keď nepociťuje problémy. V prípade užívania hormonálnej antikoncepcie by malo byť sonografické vyšetrenie prsníkov realizované každý rok.

Vek od 40 do 50 rokov

Po dovŕšení 40. roku života by sa mamografia mala stať u každej ženy súčasťou každoročnej preventívnej starostlivosti o zdravie. Ženy vo veku 40-50 rokov majú podľa zákona nárok na preventívne mamografické vyšetrenie. Na toto ich odporučí ich gynekológ alebo praktický lekár a so žiadankou od týchto lekárov sa môžu objednať na ktoromkoľvek mamografickom pracovisku vrátane skríningového.

Vek od 50 do 69 rokov

Ženy medzi 50. a 69. rokom života budú pravidelne každé dva roky pozývané zdravotnými poisťovňami na mamografické vyšetrenie.

Vek nad 69 rokov

Ženy staršie ako 69 rokov nedostanú pozvanie na vyšetrenie, ale je im odporúčané, aby sa ho zúčastnili z vlastnej iniciatívy tiež cestou gynekológa alebo praktického lekára.

Rekonštrukčné možnosti

V prípade nepriaznivej diagnózy ponúka POLYTECH pomocnú ruku. Rekonštrukciu pŕs po mastektómii u nás hradí zdravotná poisťovňa, ženy sa nemusia spoliehať len na prsné epitézy. Znovu získajú krásu, ženskosť a sebavedomie.

Bezpečná voľba pri zväčšení a rekonštrukcii prsníkov

Implantáty B-Lite s povrchom Microthane® s  mikropolyuretánovou penou sú spoľahlivé, majú minimálny výskyt pooperačných ťažkostí, preto si ich lekári často vyberajú pri rekonštrukčných operáciách po nádorových ochoreniach.

Týka sa vás alebo niektorej z vašich blízkych rakovina prsníka? Polytech aj v tejto náročnej situácii prináša dobré konce. Pozrite sa, ako s rakovinou bojovali skutočné ženy hrdinky a ako ich prsia vyzerajú po rekonštrukcii.
Prečítajte si inšpiratívny príbeh Janky a Helgy.