Reálna skúsenosť – ako tehotenstvo zmení upravené prsia?

Idú implantáty a tehotenstvo dokopy? Je lepšie upraviť si prsia pred tehotenstvom, alebo počkať až na obdobie po ňom? Odpovedá MUDr. Marián Koperniech.

Idú implantáty a tehotenstvo dokopy? Je lepšie upraviť si prsia pred tehotenstvom, alebo počkať až na obdobie po ňom? Toto sa na konzultácii pýtala aj krásna Klára, mama malého dievčatka, ktorá absolvovala úpravu pŕs pred tehotenstvom. Článok sme doplnili o odporúčania plastického chirurga, MUDr. Mariána Koperniecha.

Tehotenstvo rok po operácii

Klára absolvovala zväčšenie pŕs v marci 2020 s implantátmi B-Lite, objem 440 ml, s extra vysokým profilom a polytextúrovaným povrchom. Pred operáciou prsia zhodnotila ako slabé B, operáciou prsia zväčšili objem o dve veľkosti. Dcérku porodila v novembri 2021, otehotnela zhruba rok po zväčšení pŕs. Takýto časový odstup odporúčajú aj plastickí chirurgovia. MUDr. Koperniech: „Všeobecne platí taký úzus, že neodporúčame otehotnieť plánovane do jedného roka od absolvovania operácie prsníkov. Nie je tam zdravotné riziko, ide najmä o estetický výsledok, ideálny tvar prsníka dosiahneme až okolo tretieho až dvanásteho mesiaca po operácii.” Dnes má Klára reálne skúsenosti so zmenami, ktoré sa s jej prsiami udiali v tehotenstve i počas dojčenia.

Dôležitý výber implantátov

Klára: „B-Lite som zvolila hlavne pre prípad tehotenstva. Zo skúseností mi bolo povedané, že tým, že sú viac „vzduchové”, krásne sa do nich oprie mliečna žľaza a nepotrhá pokožku spredu. Je to lepšie ako klasicky silikón, ktorý je na jednom mieste, mliečna žľaza sa nemá kam oprieť, tlačí sa dopredu, potom vznikajú strie a pokožka sa poškodí v hornej časti pŕs.” B-Lite sú inovatívne prsné implantáty, ktoré sú v porovnaní s bežnými implantátmi s rovnakým objemom až o 30 % ľahšie. Vďaka nižšej hmotnosti majú pacientky menej pooperačných komplikácií, menšiu záťaž chrbtice a dlhodobo stály estetický výsledok.

Zmeny pŕs počas tehotenstva a dojčenia

Každé tehotenstvo je iné a budúce zmeny na objeme a tvare pŕs je ťažko predpovedať, čo potvrdzuje aj MUDr. Koperniech: „Čo sa týka dojčenia, nevieme predpokladať, ako ovplyvní prsia. Častokrát sú po dojčení také ako pred tým alebo veľmi podobné, bez estetických nedostatkov. Ak žena nemá implantáty, po dojčení je ochabnutie prsníkov viditeľnejšie ako u ženy, ktorá má implantáty vložené.” Klárine prsia počas tehotenstva výrazne zväčšili objem, nosila podprsenku na dojčenie veľkosti 95 F. Po období dojčenia Klára hodnotí, že na prsiach nemá žiadne strie, prsia sú na dotyk výrazne mäkšie. Hoci sú jemne poklesnuté, pôsobia prirodzeným dojmom, už nie sú tak pevné, ako boli pôvodne. Všetky zmeny sú mierne, Klára je s výsledkom spokojná.

Vhodná a pohodlná bielizeň

Klára nosí podprsenky s kosticami, počas menštruácie siahne po kompresnej podprsenke, ktorá jej poskytuje viac pohodlia. Niekedy nosí aj podprsenku bez kostíc, vždy s ohľadom na pohodlie a aktuálnu činnosť. Počas tehotenstva bol výber náročnejší, pre veľký objem jej bolo nepríjemné nosiť akúkoľvek podprsenku.

Lekár odporúča

Doktor Koperniech má jasný názor: „Pri zväčšení pŕs naozaj nie je potrebné čakať na dieťa. Nevieme predpokladať, ako dojčenie prsia zmení, často sú po ňom také, ako pred tým. Ak nastanú zmeny, s ktorými žena nie je spokojná, máme viacero postupov a ich kombinácií, ako to riešiť. Samotné dojčenie však implantáty nepoškodí.”

Nenechávajte si plnenie snov „na potom”. Úprava pŕs pred tehotenstvom je bezpečná pre vás aj vaše dieťa, vo väčšine prípadov môžete plnohodnotne dojčiť. A hoci zmeny tvaru a objemu nie je možné presne odhadnúť, výber vhodného implantátu a skúseného chirurga vám dáva dobré šance na to, že budete s výsledkom spokojná aj neskôr.