Prsné implantáty nebránia ženám športovať

Hoci augmentácia u športovkýň má svoje špecifiká, môžeme konštatovať, že implantáty a šport idú dokopy. Ani aktívne športujúce ženy nemusia vzdať predstavy o vysnívanom tele.

Skrolujte nižšie

Aktívne športujúce ženy so svojim telom nezaobchádzajú práve v rukavičkách a ich métou je dosahovať športové výkony, preto sú ich nároky na prsné implantáty ešte vyššie. Navyše, telo športovkýň fmá často vyšší výdaj energie a minimum podkožného tuku. Tomu všetkému je potrebné prispôsobiť výber implantátu a samozrejme lekára. O špecifikách implantátov pre športovkyne sme sa rozprávali s MUDr. Jurajom Paliatkom. 

MUDr. Juraj Paliatka

MUDr. Juraj Paliatka

Odborný garant Opera Clinic, MUDr. Juraj Paliatka sa špecializuje na plastickú chirurgiu v oblasti tváre, brucha a prsníkov (zväčšovanie prsníkov, zmenšovanie prsníkov a ich modelácia). Od skončenia štúdia medicíny na Lekárskej Fakulte Univerzity Komenského v Bratislave v roku 1996 získal prax v Univerzitnej nemocnici v Bratislave a ďalších súkromných klinikách. 

Nepodceňujte výber 

Určite vo svojom okolí máte športovkyne, ktoré augmentáciu prsníkov podstúpili. Všimnite si, ako výsledok pôsobí, či je to to, čo chcete aj vy, alebo máte iné predstavy. Pýtajte sa ich, ako sú spokojné s prístupom lekára, výberom implantátu a výsledkom operácie. 

Výber vhodného implantátu

Pri konzultácii s chirurgom preberiete množstvo tém. Povedzte mu o svojom životnom štýle čo najviac, o športových ambíciách a obľúbených pohybových aktivitách. Na základe týchto informácii vám odporučí vhodný typ implantátu. 

Parametrov implatátu, ktoré ovplyvnia výsledok operácie a vašu spokojnosť je viac, preto je vhodné, aby ste už pred návštevou lekára boli čiastočne zorientované. 

Čo zvážiť pri výbere implantátu:

  • Značka
  • Veľkosť
  • Tvar
  • Profil
  • Povrch 
  • Uloženie

Značka implantátu

Každý lekár pracuje so značkou, ktorá je pre pacientky bezpečná a má s ňou dobré skúsenosti. Nech sa rozhodujete pre akúkoľvek značku, pozrite si, ako pristupuje k povinnému testovaniu. 

Polytech svoje implantáty testuje vysoko nad rámec povinných noriem. Pre aktívne športovkyne je táto otázka výdrže implantátov mimoriadne dôležitá, svoje telo vystavujú vysokej záťaži a každá komplikácia, ktorá ich vyradí z tréningového procesu predstavuje problém. Tu je len časť testov:

Únavový test - simuluje záťaž, ktorá je na imlantát vyvýjaná pri behu. Povinná norma stanovuje, že implantát musí zvládnuť 2 milióny cyklov bez akéhokoľvek porušenia jeho obalu. Polytech implantáty testuje na 36 miliónov cyklov, čo je záťaž, ako keby ste týždenne odbehli asi 180 kilometrov po dobu 10 rokov. 

Nárazový test - simuluje záťaž, ktorú na implantáte vyvíja bezpečnostný pás pri náraze vozidla rýchlosťou 45 km/h. Pri teste necháme na implantát dopadnúť závažie s hmotnosťou 4,4 kg, aj tento test naše implantáty zvládnu bez poškodenia.  

Prasknutie pri statickom teste - pri tomto teste je implantát stláčaný medzi dvoma doskami, až kým nepraskne. Implantáty Polytech odolávajú záťaži až 500 kilogramov, čo je viac, ako zvládne ľudské telo. 

Dôležitosť odolnosti prsných implantátov potvrdzuje aj MUDr. Paliatka:

„Pacientky vždy zaujíma životnosť implantátov, koľko im vydržia a akú záťaž si môžu po zákroku dovoliť, aby sa implantáty nepoškodili. Kvalita implantátov je preberaná pri každej konzultácii.”

Veľkosť implantátu

Veľkosť implantátu je skôr záležitosť estetiky a celkovej symetrie tela. Pre športovkyne je veľkosť dôležitá z hľadiska hmotnosti implantátu. Polytech ponúka špeciálne odľahčené implantáty B-Lite, ktoré sú v porovnaní s bežnými implantátmi s rovnakým objemom ľahšie až o 30 %. Aktívne športujúce ženy už nemusia robiť kompromisy a dopriať si takú veľkosť, po akej túžia. 

Vďaka nižšej váhe B-Lite implantátov nie je prsné okolie tak zaťažené a prsia vyzerajú nielen prirodzenejšie, ale držia si svoj tvar oveľa dlhšie.

Výhody odľahčených implantátov potvrdzuje aj MUDr. Paliatka: „Ľahký implantát má nesporné výhody, tlak na okolité tkanivá je menší a gravitácia tiež menej poškodzuje tkanivá. Šport a otrasy s tým spojené tak menej vplývajú na prsné tkanivo v okolí implantátu.”

Povrch implantátu

U aktívne športujúcich žien stúpa riziko otočenia a nežiaduceho posunu implantátu, preto sa im neodporúčajú implantáty s hladkým povrchom. Polytech má v ponuke aj implantáty s mikropolyuretánovým povrchom, ktoré lepšie priľnú k tkanivu a výrazne eliminujú riziko posunu a otočenia

MUDr. Paliatka: „Textúra je dôležitá, aby sa implantát v budúcnosti nezrotoval. Preto sa často rozhodujem pre mikropolyuretanový povrch. Tam máme istotu, že implantát zostane v tej polohe, ako bol vložený a nedôjde k jeho poklesu či inej zmene polohy. Pri polyuretánovom povrchu je dokonca kratšia doba nosenia kompresívnej podprsenky, stačí nosiť iba na 4 týždne. Skvelé je, že aj B-Lite ponúka variant s týmto povrchom”

Tvar implantátu

Kedysi panoval stereotyp, že pre športovkyne sú vhodné okrúhle implantáty kvôli riziku otočenia. Vďaka polyuretánovému povrchu je však toto riziko minimálne, preto si aj aktívne športujúce ženy môžu vybrať implantát podľa toho, aký výsledok chcú dosiahnuť. Doktor Paliatka tiež vyvracia názor, že pri okrúhlom implantáte nehrozí riziko otočenia: „Nie je pravda, že pri guľatom implantáte nehrozí otočenie, ale ak k tomu dôjde, tak zmena tvaru nie je taká zreteľná ako pri anatomickom.”

Profil implantátu

Profil implantátu určuje tvar pŕs smerom dopredu. MUDr. Paliatka dopĺňa: „Profil implantátu samozrejme predurčuje, aká bude projekcia a plnosť dekoltu. Vyšší profil ale skôr znamená aj väčší objem, pretože dôležitejšie pre výber implantátu sú jeho šírka a výška, až potom profil.”

Umiestnenie implantátu

Pri umiestnení implantátu má chirurg tri možnosti: umiestniť implantát pod žľazu, pod sval alebo kombinovane, metódou dual plane. Neexistuje pravidlo, aké umiestnenie je vhodné práve pre športovkyne. Odporúčania sa líšia podľa konkrétnej klientky, jej preferovaného objemu a ďalších faktorov. A hoci klientky subjektívne popisujú uloženie pod sval ako bolestivé, návrat k aktívnemu športu je pri všetkých metódach možný po 2-3 mesiacoch podľa typu športu. 

Rekonvalescencia

Po augmentácii športovkyne najviac trápi obdobie, ktoré musia stráviť bez pohybu. Dôležité je vždy nosiť kompresnú podprsenku, aby bola pokožka namáhaná čo možno najmenej. Ani s kompresnou podprsenkou odborníci neodporúčajú športy ako skákanie na trampolíne, bungee jumping a športy, pri ktorých dochádza k prudkému preťaženiu. 

Návrat k ostatným športom:

Fitness - prsné svaly je možné zaťažovať po 3 - 4 mesiacoch, začiatok po operácii by mal byť ľahší. 

“B-Lite implantáty som si vybrala na základe toho, že som športovec a moje telo naplno využívam. B-Lite majú pre mňa také prednosti,že som o iných značkách ani neuvažovala.“
Majsterka sveta v ženskom bikini fitness Nikola Weiterová.

Cyklistika - s cestnou možno začať asi po 6 týždňoch, s horskou počkajte asi 8 týždňov, vždy však športujte s kompresnou podprsenkou. 

Beh - po operácii počkajte 6-8 týždňov, dôležitá je vždy kompresná podprsenka s pevnými ramienkami.

Plávanie - tak isto platí pauza 6-8 týždňov, rana musí byť úplne zahojená, aby nedošlo k jej infikovaniu. 

Veľa ľudí sa ma pýta, či po operácií prsníkov normálne cvičím prsia. A ja hovorím:,,ÁNO" 🙋‍♀️ Daniela Frankova - fitness tréner

Jazdectvo - odporúčame začať najskôr po 6 týždňoch, no vždy s kompresnou podprsenkou. Ak sa objaví čo i len jemný opuch, kontaktujte svojho lekára a rekonvalescenciu radšej predĺžte. 

Bojové športy - kvôli problematickému dvíhaniu rúk je návrat k bojovým športom veľmi individuálny a trvá v rozmedzí od 6 týždňov po 3 mesiace od operácie. 

Doktor Paliatka zdôrazňuje potrebu kľudového režimu po operácii:

„Kľudový režim po operácii má zabezpečiť bezpečné uloženie implantátu na hrudníku, najmä aby sa implantát neposunul a nenarušila sa podprsná ryha,  a k vytvoreniu kapsuly okolo implantátu.

Musí prebehnúť bezpečné zhojenie operačnej rany aby nedošlo k poškodeniu operačnej rany príliš skorou aktivitou.”

"Vedela som presne, čo chcem. Prirodzené anatomické implantáty, prsia nie s úplne úzkou medzierkou, ľahké kvôli starším zraneniam chrbtice, vsadené pod sval a "žiadne gule pod bradou".:) Simona, 34

Doprajte si telo, po akom túžite. Vyberte si prsné implantáty, ktoré podporia váš dobrý pocit z vlastného tela a ktoré vás neobmedzia pri dosahovaní športových cieľov. Milióny žien na celom svete dôverujú značke Polytech. Staňte sa jednou z nich. 

Autor: MUDr. Juraj Paliatka
Zdroj: Estheticon.sk

Články, ktoré by sa vám mohli páčiť...

Nezmeškajte žiadnu
z našich noviniek

Prihláste sa do odberu noviniek POLYTECH, aby vám už nič neušlo.