Asymetria prsníkov – všetko, čo o nej potrebujete vedieť

Asymetria pŕs je úplne prirodzená a ide prevažne o estetický problém. Ak sa vás asymetria týka, nezúfajte, nie ste v ňom sama.

Skrolujte nižšie

Hoci sa týka väčšiny žien, najmä výrazné rozdiely v prsníkoch majú za následok stratu sebavedomia a nespokojnosť s vlastným telom. Našťastie dnes sa s ňou už nemusíte zmieriť. Tému asymetrie, príčiny vzniku a možnosti riešenia nám objasnila MUDr. Darina Oravcová, plastickou chirurgičkou. 

Asymetria sa vyskytuje často

Menšie, nenápadné rozdiely vo veľkosti prsníkov sú úplne bežné, mnoho žien si ich nevšimne alebo im nevenuje pozornosť. Výrazné rozdiely, ktoré vyžadujú liečbu sa tiež vyskytujú celkom často, približne v 1 z 20 až 30 prípadov. 

Vrodená a získaná asymetria

Asymetria pŕs môže byť vrodená, alebo ju ženy môžu „získať” aj počas života. Závažnosť asymetrie závisí od toho, či sa týka len prsnej žľazy chýba veľký prsný sval. 

„Jeden prsník môže byť zakrpatený alebo úplné plochý s výrazne hypoplastickou bradavkou a môže chýbať veľký prsný sval. Je to deformácia, ktorá je súčasťou Polandovho syndrómu”, vysvetľuje MUDr. Oravcová. 

Získaná asymetria je tiež pomerne bežná. Na kondícii pŕs sa výrazne podpisuje dojčenie, ak matka z jedného prsníka dojčí častejšie, po ukončení laktácie prsníky ostanú nerovnaké. Okrem dojčenia majú na asymetriu vplyv úrazy, popáleniny, nádorové ochorenia, cysty, zápaly, abscesy a podobne. 

Možnosti riešenia

Veľa nespokojných žien vkladá svoje nádeje do cvičenia a posilnenia prsných svalov, no efekt je len mizivý. Ako vysvetľuje doktorka Oravcová, „cvičením možno vypracovať sval, ale žiadna žľaza takto nenarastie”. Liečba je teda jednoznačne chirurgická, a tak sa našťastie ani ženy s výraznou asymetriou nemusia s týmto stavom zmieriť. 

Chirurgická liečba

Každý prípad asymetrie je iný, každá žena má iné očakávania výsledku operácie. Neexistuje nejaké zlaté pravidlo, ako operácia prebieha. Ak je asymetria výrazná, do každého prsníka sa vkladá rôzne veľký implantát. V niektorých prípadoch je nevyhnutné odstrániť prebytočnú kožu a premiestniť bradavku. Výnimkou nie je ani situácia, kde je potrebné chirurgicky upraviť zdravý prsník bez vloženia implantátu, zatiaľ čo druhý prsník sa upraví augmentáciou. „Pre dosiahnutie lepšej symetrie sa môže použiť aj presun vlastného tuku v kombinácii s augmentáciou alebo modeláciou prsníkov”, dopĺňa možnosti doktorka Oravcová. 

Podľa doktorky Oravcovej je najdôležitejší výber implantátu: „Kvôli väčšej pravdepodobnosti skĺznutia je však lepšie vyhnúť sa implantátom s hladkým povrchom.” Vždy záleží od osobnej skúsenosti operatéra. 

Doktorka Oravcová tiež prízvukuje, že pokiaľ operácia rieši asymetriu a prípadne augmentáciu s modeláciou, že je dôležité, aby mala klientka všetky potrebné informácie „o možnosti nutnej korekcie prsníkov v budúcnosti po zahojení a usadení prsníkov a dodržiavaní pooperačnej starostlivosti a následnom dlhodobom ošetrovaní jaziev.”

Asymetria po operácii prsníkov

Vo výnimočných prípadoch môže k asymetrii dôjsť aj následkom augmentácie, najmä pri posunutí anatomického implantátu, úraze alebo prasknutí implantátu. 

Pri redukčnej mammaplastike (zmenšenie pŕs) a pri operáciách, kde je okrem augmentácie potrebné prsník aj modelovať môžu k asymetrii viesť pooperačné komplikácie

Rizikové sú najmä zápal, nedokrvenosť tkaniva, kolikvácia (roztápanie) tuku, vznik zrastov alebo asymetrické usadenie prsníkov. Komplikácie sa vždy dajú chirurgicky riešiť, ale ako prízvukuje doktorka Oravcová, „dôležité je prísne dodržiavať všetky inštrukcie po operácii dané operatérom a pri akejkoľvek pochybnosti alebo nečakanom vývoji ho okamžite kontaktovať.”

Trápia vás prsia, ktoré majú rôznu veľkosť alebo tvar? Necítite sa komfortne vo vlastnom tele? Doprajte si telo, po akom túžite a buďte so sebou konečne spokojná. Implantáty POLYTECH vám pomôžu na ceste za vysnívaným telom.

Články, ktoré by sa vám mohli páčiť...

Nezmeškajte žiadnu
z našich noviniek

Prihláste sa do odberu noviniek POLYTECH, aby vám už nič neušlo.