Zväčšenie pŕs: má to pred tehotenstvom zmysel?

Je dojčenie s implantátmi pre mňa ako ženu a pre moje dieťa bezpečné? Na túto tému sme sa rozprávali s plastickým chirurgom, MUDr. Mariánom Koperniechom.

Skrolujte nižšie

Čakať so zväčšením poprsia na narodenie detí, alebo si ho dopriať aj skôr? Je dojčenie s implantátmi pre mňa ako ženu a pre moje dieťa bezpečné? Na túto tému sme sa rozprávali s plastickým chirurgom, MUDr. Mariánom Koperniechom. Neskrátený rozhovor si môžete pozrieť vo forme videa na konci článku.

Pán doktor, aké je vaše odporúčanie, môžu si dať ženy zväčšiť prsia ešte pred tým, ako sa stanú matkami, alebo by mali počkať?

Myslím, že za touto dogmou, ktorej veria muži a ženy, môžeme urobiť hrubú čiaru. Naozaj netreba čakať na dojčenie a na dieťa, kým si dá žena upraviť prsia. Každá žena má inú predstavu, čo sa jej páči a čo od operácie očakáva. My sme tu na to, aby sme jej povedali, či to stojí za to, ako sa to dá riešiť, aké sú technické možnosti a čo treba pre to obetovať.

Čo sa týka dojčenia, nevieme predpokladať, ako ovplyvní prsia. Častokrát sú po dojčení také ako pred tým alebo veľmi podobné, bez estetických nedostatkov. Väčšina žien po dojčení rieši chýbajúci objem, nízku polohu dvorcov alebo celých prsníkov. A toto potom riešime pomocou implantátov, modeláciou alebo kombináciou týchto postupov, ktoré so sebou nesú riziko z toho, že môže nastať problém s dojčením alebo s implantátom. 

Samotné dojčenie nemá vplyv na to, že by poškodilo implantáty a tak isto nemá vplyv ani na to, aby sa vyslovene prsia zničili, ako to niekedy ženy hovoria. Ale je pravda, že my nezastavíme ani vek, nezastavíme ani zmeny po dojčení. Častotkrát sa mení váha ženy a to sa samozrejme odrazí na tvare prsníkov. Ženy sú omnoho náročnejšie na to, ako ich prsia vyzerajú, vyžadujú každý centimeter, o ktorý prišli, či už doplniť alebo zdvihnúť. 

Pristupujete inak k ženám, ktoré už neplánujú deti a k ženám, ktoré ešte plánujú deti a dojčenie? Sú v týchto prípadoch nejaké špecifiká, ktoré zohľadňujete?

Správne je otázka, či pristupujeme individuálne. Asi každý chirurg pritupuje k pacientovi individuálne. Zhodnocujeme jeho potreby, predstavy a niekde ich formujeme z toho, čo sa dá alebo nedá spraviť. 

V medicíne hovoríme o tom, či je žena vo fertilnom veku, čiže či môže mať deti a to, že ich aktuálne nechce, nemusí byť smerodajné. V tomto prípade nevolíme postupy, ktoré by dojčenie znemožňovali

Samozrejme sú extrémne prípady, keď žene aktuálny stav prsníkov veľmi obmedzuje život, vtedy môžeme na jej želanie pristúpiť aj k technikám, ktoré v budúcnosti znemožnia dojčenie v prospech estetického výsledku a jej požiadaviek. 

Na druhej strane sú prípady, keď si žena veľmi želá dojčiť a nakoniec od operácie ustúpime práve kvôli tomu, že by dojčenie mohlo byť problematické, alebo by výsledok nebol stopercentný. Ale neplatí, že by sme si implantátmi niečo znemožnili, to nie.

Môže mať dojčenie vplyv na otočenie implantátu? 

Môže. Počas dojčenia sa prsník zväčší, po dojčení zase zmenší, no ostane viac kože. Ak sa implantát dostane do situácie, že má v prsníku veľmi veľa miesta, môže dôjsť k jeho otočeniu. 

Snažím sa tomu zabrániť použitím implantátov s mikropolyuretánovým povrchom (Microthane®), ktorý sa zahryzne do okolia a pôsobí na tom mieste pevnejšie. Je to ale vždy idividuálne, pretože ak jeden implantát vyzerá dobre na jednej žene, nemusí rovnako dobre vyzerať na druhej. 

Dá sa povedať, že je jedno, či si dám prsia zväčšiť pred tehotenstvom alebo po ňom?

Ak by som vedel čítať budúcnosť a vedel by som, že sa vaše prsia dojčením veľmi nezmenia, alebo sa zmenia tak, že budú stále vyzerať dobre, tak áno. Implantát sa dojčením nemení, menia sa však okolité tkanivá. Zmena súvisí nie len so samotným dojčením, ale aj so zmenou hmotnosti, nezriedka sa jeden prsník zmení viac ako ten druhý. Tieto zmeny bohužiaľ nikto nevie presne predvídať

Je možné zmenu ovplyvniť životosprávou alebo starostlivosťou počas dojčenia?

Rád by som vám odporučil nejakú tabletku alebo napríklad brokolicu (úsmev), ale bohužiaľ, nedá sa to povedať. Konzultácia u skúseného lekára môže pomôcť, že vyjadríme nejaký predpoklad, že nakoľko percent sa vám prsia asi zmenia. 

Môže dojčenie poškodiť implantát? A ak by napríklad praskol, všimne si to žena?

Nešetrnou manipuláciou pri dojčení nie. Implantát toho naozaj zvládne veľa, štandardne oveľa viac, ako je žena schopná zvládnuť. Implantát sa môže poškodiť únavou materiálu, tým že je mäkký, vo vnútri tkaniva dochádza k zahýbaniu, zalomeniu okrajov. Pokiaľ sa to deje náhodne na rôznych miestach, implantát trvanlivosťou prežije ženu. Ak mimoriadne dochádza k zalomeniu stále opakovanie na jednom mieste, kde dôjde k oslabeniu obalu a následnému prasknutiu. Ak máme podozrenie, že implantát praskol, overujeme to vždy viacerými vyšetreniami. 

Môže obsah implantátu presiaknuť do materského mlieka?

Môžeme sa baviť o nejakých silikónových molekulách, ale to rovnako prijímame aj v pitnej vode a v kadečom inom z prostredia, v ktorom žijeme. Pravdepodobne však nepochádzajú z implantátu, lebo samotný implantát nie je v kontakte s prsnou žľazou. Väčšinou sa dáva pod sval, resp. pod nejakú fasciu, ktorá ešte oddeľuje prsnú žľazu, v ktorej sa tvorí mlieko. Implantát tvorí akýsi podstavec. 

Ak implantát praskne, je žena alebo dojčené dieťa v ohrození života?

Nie. Gél, ktorý vypĺňa prsný implantát je kohezívny, správa sa ako gumený medvedík, nevylieva sa. Dôležité je, že výplň implantátu nie je toxická. Je to tá istá látka ako obal, len má inú konzistenciu. Mnohokrát na to ženy prídu pri náhodnom vyšetrení, najčastejšie ultrazvuku. Alebo ženy príde s tým, že ju prsník bolí, čo je len iný príznak nejakého problému a zistíme, že implantát praskol. Doteraz nikto nerobil štúdie, či dlhodobo prasknutý implantát spôsobuje problémy. Tiež nemám vlastnú štatistiku, ale už som sa stretol s tým, že ženy mali niekoľko rokov prasknutý implantát, medzi tým bolo jeno tehotenstvo, druhé tehotenstvo a nemali žiadne zdravotné problémy. Ak implantát praskne, snažíme sa v priebehu niekoľkých týždňov, mesiaca nájsť termín a implantát vymeniť. 

Je nejaké časové obdobie po operácii, počas ktorého by ste žene neodporúčali otehotnieť?

Všeobecne platí taký úzus, že neodporúčame otehotnieť plánovane do jedného roka od absolvovania operácie prsníkov. Nie je tam zdravotné riziko, ide najmä o estetický výsledok, ideálny tvar prsníka dosiahneme až okolo tretieho až dvanásteho mesiaca po operácii. V tomto období sa snažíme garantovať výsledok, no ak do toho zasiahne tehotenstvo, ako lekári musíme od toho dať ruky preč

Mnohokrát sa stane, že hoci žena neplánovala tehotenstvo, tri mesiace od operácie príde, že je tehotná. No čo teraz? Strach, panika. Nič. Dieťaťu nehrozí nič, môže sa to meniť, nemusí, prídete potom, uvidíme. Všetko dobré prajem, keď sa niečo deje, dajte vedieť. Urobíme nejaký vstupný ultrazvuk a sledujeme implantáty, ale u týchto prípadoch nikdy nebol zásadný problém, čo si pamätám, maximálne to, že vznikne možno viac strií, ten prsník bol väčší, možno asymetria alebo to ochabnutie po dojčení, ktoré by ale pravdepodobne bolo aj bez implantátov. 

Možno ešte taká dôležitá vec. Ak žena nemá implantáty, po dojčení je ochabnutie prsníkov viditeľnejšie ako u ženy, ktorá má implantáty vložené. Ak má žena implantáty ešte pred dojčením, tak je vysoká pravdepodobnosť, že to ochabnutie nebude až také výrazné, hoci môže byť také, aby išla na nejakú modeláciu alebo výmenu implantátu. 

Ako dlho po skončení dojčenia je možné absolvovať operáciu alebo reoperáciu? 

V podstate je dôležité, aby prsia boli už stabilné. To nie je len o tom dojčení, ale celkovo aj váhe. Prichádzajú tam hormonálne zmeny, keď sa skončí dojčenie, zmení sa hladina hormónov, pozná to každá žena, ktorá to absolvovala. Pre operáciu je dôležité, aby bola hmotnosť ustálená, aby si sadli prsia a koža. 

Väčšinou sa hovorí o šiestich mesiacoch po skončení dojčenia, niekedy je to dojčenie také, že dieťa ešte pocuckáva. V tom prípade je dôležité, či žena cíti, že ešte sa zmeny dejú alebo nie. Niekedy majú ženy po skončení dojčenia niekoľko mesiacov alebo rokov malú tvorbu mlieka. To zas nevadí, dôležité je či sa prsník ešte mení alebo nie. 

Ak to chce žena uponáhľať a ešte povedzme dojčí, no už nechce čakať, sama si pokazí výsledok. Lekár odhaduje postup na základe toho, čo vidí. A ak to nie je finálny stav, niekedy vyberieme nevhodný implantát, nevhodný postup, zbytočnú modeláciu, čo možno nebude treba. Netvrdím, že to ten lekár neodhalí, niekedy vie, ale škoda to riskovať. 

A ako je to v tomto prípade s rekonvalescenciou? Ako rýchlo môže žena začať fungovať normálne napríklad pri deťoch?

Asi záleží od operačného postupu, techniky, každý lekár má takú tú svoju zvyklosť. Ja tvrdím, že tri týždne od operácie sú rizikové pre šoférovanie, pre namáhavé aktivity a do šiestich týždňov sa vyhýbať aktivitám ako športovanie. Pokiaľ dieťa potrebujete dať na nočník, podvihnúť, ja si myslím, že medzi tým tretím až šiestym týždňom, ak sa cítite komfortne, tak sa to dá. Ak máte možnosť mať pomoc, tak je zbytočné premáhať sa a dokazovať si, že čo všetko zvládnem a nechať si pomôcť. Po tých šiestich týždňoch by to už malo byť úplne bezpečné. Medzi tretím a šiestym týždňom sa vyhýbať celodennému noseniu dieťaťa na rukách a podobne, ale samozrejme, keď je to potrebné, tak myslím si že po treťom týždni už k nejakému ohrozeniu polohy implantátov, výsledku, jazvy a podobne už veľmi nehrozí, len si chceme byť istí.

Pánovi doktorovi MUDr. Mariánovi Koperniechovi ďakujeme za rozhovor. Pozrite si video s rozhovorom v neskrátenej verzii. 

Zdroj obrázkov a videa: https://www.youtube.com/@Modrykonik

Články, ktoré by sa vám mohli páčiť...

Nezmeškajte žiadnu
z našich noviniek

Prihláste sa do odberu noviniek POLYTECH, aby vám už nič neušlo.