Možné komplikácie po augmentácií prsníkov

Aj pri operácii prsníkov môžu nastať komplikácie. Dobrou správou je, že výskyt väčšiny z nich dokážete ovplyvniť už výberom lekára, implantátu a dodržiavaním odporúčaní lekára.

Skrolujte nižšie

Ako každý zásah do tela, aj pri zväčšení prsníkov môžu vzniknúť komplikácie. Nie je dôvod na obavy, no pre vašu vnútornú pohodu je dobré mať kompletné informácie. Výskyt komplikácii môžete do veľkej miery ovplyvniť už samotným výberom lekára, dodržiavaním pokynov počas rekonvalescencie aj keď sa cítite dobre a výberom vhodného implantátu. 

Možné komplikácie

Kapsulárna kontraktúra

Bežne telo okolo akéhokoľvek cudzieho objektu vytvára puzdro. Komplikácia nastáva vtedy, ak je stena puzdra príliš pevná a začne sa zvrašťovať. Vtedy tlačí na implantát a môže ho deformovať. 

Ako komplikáciu spoznáte? 

Prsník je na dotyk tuhý, môže byť deformovaný a bolestivý. Polytech ponúka bezpečné implantáty s výskytom kapsulárnej kontraktúry 0,4 % - 2 % v závislosti od zvoleného povrchu. Náš špeciálny povrch Microthane®  znižuje riziko tým, že vďaka polyuretánovej pene implantát rýchlejšie obrastie tkanivom, implantát sa menej pohybuje a nedráždi okolité tkanivo. Ak by sa u vás predsa len komplikácia vyskytla, spoľahnite sa na záručný program IMPLANTS OF EXCELLENCE.

Seróm

Seróm, čiže nazhromaždená tekutina sa objavuje vždy po implantácii a mala by vymiznúť po 8 - 14 dňoch od operácie. Ak hovoríme o neskorom seróme, tekutina ostáva medzi dvoma kapsulami. Objaviť sa môže bolesť a opuch. Lekár pomocou drobného chirurgického zákroku tekutinu z okolia implantátu odstráni. 

Ako serómu predísť?

Dodržujte kľudový režim. Práve fyzická námaha a šport priskoro od operácie býva príčinou tejto komplikácie. 

Otočenie implantátu

Táto komplikácia hrozí krátko po operácii, keď ešte implantát nie je obrastený tkanivom. Častejšie sa vyskytuje pri hladkých povrchoch, pri štruktúrovaných takmer vôbec. Kým pri okrúhlych implantátoch si otočenie implantátu ani nešimnete, pri anatomických implantátoch je potrebné podstúpiť reoperáciu. 

Ako predísť otočeniu implantátu:

Dodržiavajte kľudový režim. Zriedkavo sa táto komplikácia vyskytuje aj neskôr, dôvodom býva voľba hladkého povrchu a nešetrná manipulácia s prsiami. Pri voľbe implantátu vyberajte povrchy so štruktúrovaným povrchom, najviac textúrovaný je povrch Microthane® z polyuretánovej peny. 

Zvlnenie implantátu

Je identifikovateľné na dotyk občas aj na pohľad. Drobné vlnky okraja implantátu dráždia okolité okolie a môžu spôsobiť bolesť. Vyšší výskyt komplikácie je u veľmi štíhlych žien s tenkou pokožkou, malou prsnou žľazou a pri implantácii pod žľazu. 

Vďaka špeciálnemu obalu a rôznym povrchom k zvlneniu implantátov POLYTECH takmer nedochádza, vhodný implantát si tak vyberú ženy s rôznym typom postavy. Odľahčený rad implantátov B-Lite znižuje riziko zvlnenia na nulu. Vďaka špeciálnemu gélu sa v prípade B-Lite implantátov vlnenie nevyskytuje vôbec.

Ako predísť zvlneniu implantátu:

Riziko klesá so správnou voľbou typu implantátu a uložením implantátu pod sval. 

Bottoming out

K tejto komplikácii dochádza vtedy, keď prsný implantát nie je pevne uchytený. Vlastnou váhou sa posúva smerom nadol a bradavky smerujú neprirodzene hore. Spoznáte to tak, že nahmatáte implantát pod podprsnou ryhou. Vzniká tak, že implantát je nevhodne uložený a je priveľký. 

Ako predísť Bottoming out: 

Rešpektujte možnosti svojho tela a nechcite zbytočne veľké objemy. Striktne dodržiavajte pokyny lekára počas rekonvalescencie a noste kompresnú podprsenku. 

Citlivosť bradaviek

Objavuje sa často, bradavky môžu byť veľmi citlivé alebo naopak, necitlivé. Po šiestich týždňoch od operácie by sa mal stav upraviť, niektoré pacientky uvádzajú až obdobie jedného roka, len výnimočne môže byť zmena trvalá. 

Ako predísť riziku necitlivých bradaviek: 

Pri vložení implantátu cez prsné dvorce je vyššie riziko poškodenia nervov, vyberajte teda iný spôsob vloženia implantátov. Veľa samozrejme závisí od skúseností operatéra. 

Prasknutie implantátu

K prasnutiu alebo ruptúre implantátu môže dôjsť pri úraze, pri chybe materiálu alebo jeho opotrebovaní. Pravdepodobne o tom ani nebudete vedieť a zistíte to až pri pravidelne kontrole na sonografii. Ak spozorujete bolesť, začervenanie, opuch  a citlivosť, objednajte sa na kontrolu, či je váš implantát v poriadku. 

Pri implantátoch POLYTECH dochádza k prasknutiu veľmi výnimočne. Implantáty vyrábame výlučne v Nemecku a počas celého výrobného procesu ich testujeme nad rámec povinných noriem. Navyše používame vysoko kohézny gél, ktorý aj v prípade prasknutia nevyteká a ostáva v obale. Ak by k prasknutiu predsa len došlo, v rámci záručného programu  IMPLANTS OF EXCELLENCE vám ich vymeníme zdarma. 

Hematóm

Krvná zrazenina vzniká najčastejšie kvôli nedodržaniu kľudového režimu alebo pre poruchu zrážanlivosti krvi. 

Ako predísť hematómu:

Dodržiavajte pokyny lekára po operácii a venujte pozornosť rozboru krvi pri predoperačných vyšetreniach. 

Vypudenie implantátu

V ojedinelých prípadoch môže dôjsť k vypudeniu implantátu z operačnej rany kvôli tenkej pokožke v oblasti rezu, ktorá je pod neustálym tlakom. Častejšie k vypudeniu implantátu dochádza po liečbe nádorového ochorenia ožarovaním, tento typ liečby má výrazný vplyv na elasticitu a kvalitu pokožky. 

Ako predísť vypudeniu implantátu:

Vyberajte si implantát primeranej veľkosti. Vhodnou voľbou je aj odľahčený rad B-Lite, vďaka nízkej hmotnosti je tlak na pooperačnú ranu a okolité tkanivá menší. 

Asymetria

Výskyt asymetrie je pri implantátoch anatomického a kvapkovitého tvaru. Výskyt asymetrie je spojený so zmenami tvaru pŕs po dojčení, vekom a stratou elasticity pokožky. 

Ako predísť asymetrii prsníkov: 

Dôsledne dodržiavajte kľudový režim po operácii a noste kompresnú podprsenku. Pri voľbe implantátu dbajte o správnu veľkosť a typ implantátu podľa typu postavy a kvality pokožky. 

Presakovanie silikónu

Niektoré štúdie uvádzajú ojedinelé prípady prítomnosti silikónu v lymfatických uzlinách v podpazuší. Testy poukázali, že nejde o nič telu školivé. Vďaka vývoju špeciálnych obalov je toto riziko stále viac minimalizované. Navyše obaly POLYTECH spĺňajú najvyššiu certifikáciu FDA, sú denne kontrolované záťažovými testami nad rámec povinných noriem. 

Viac o záťažových testoch.

BIA-ALCL

Ide o nádor, ktorého vznik súvisí s prsnými implantátmi. Nejde však o nádor na mliečnej žľaze, ale nádor z lymfatických buniek vo väzivovej vrstve puzdra okolo implantátu. BIA-ALCL sa vyskytuje približne v 8. až 9. roku od implantácie. Ochorenie je veľmi zriedkavé, predpokladané riziko výskytu je 1 : 50 000 až 1: 300 000, od roku 1997 bolo celosvetovo potvrdených 457 prípadov.* Pri včasnom zachytení sú výborné prognózy vyliečenia, u väčšiny pacientiek je liečba úspešná odstránením implantátu a okolitého zjazveného tkaniva. Viac o ochorení na stránke FDA. 

Ako predísť BIA-ALCL? 

BIA-ALCL je nádorové ochorenie a je odhaliteľné iba vďaka pravidelnému samovyšetrovaniu a tiež vďaka pravidelným preventívnym prehliadkám. Sono pŕs sa po augmentácií pŕs odporúča podstúpiť každý rok.

Ako komplikáciu spoznáte?

Ak spozorujete pretrvávajúce opuchy a bolesť niekoľko rokov od operácie, absolvujte kontrolu u svojho lekára. 

Všeobecné pooperačné komplikácie

Tieto komplikácie sa môžu vyskytnúť pri akejkoľvek operácii a nemajú priamy súvis s augmentáciou prsníkov:

 • Krvácanie
 • Zlé hojenie
 • Pľúcna embólia
 • Hypertrofické / keloidné jazvy

Negatívny vplyv na výskyt komplikácii

Väčšinu faktorov môžete ovlyvniť vy sama, vyvarujte sa nasledujúcim aktivitám:

 • Nedôsledné nosenie kompresnej podprsenky
 • Dvíhanie ťažkých bremien v období rekonvalescencie
 • Zdvíhanie rúk nad úroveň ramien v období rekonvalescencie
 • Nerešpektovanie pokynov lekára pri športových aktivitách
 • Spánok na bruchu - 6 až 8 týždňov od zákroku sa vôbec neodporúča
 • Odlupovanie chrást na pooperačných jazvách
 • Návšteva solária a slnenie v období rekonvalescencie
 • Kúpanie na verejných kúpaliskách alebo návšteva sauny počas doby hojenia, zvyšuje riziko infekcie jazvy

--

Zdroje:

https://www.fda.gov/medical-devices/breast-implants/questions-and-answers-about-breast-implant-associated-anaplastic-large-cell-lymphoma-bia-alcl

Články, ktoré by sa vám mohli páčiť...

Nezmeškajte žiadnu
z našich noviniek

Prihláste sa do odberu noviniek POLYTECH, aby vám už nič neušlo.