Augmentácia – čo potrebujete vedieť o priebehu operácie

Umiestnenie implantátu Implantát môže byť umiestnený pod mliečnu žľazu, pod sval alebo kombinovane, tzv. dual plane, ak ste tento výraz počuli od lekára. O umiestnení rozhoduje ...

Skrolujte nižšie

Umiestnenie implantátu

Implantát môže byť umiestnený pod mliečnu žľazu, pod sval alebo kombinovane, tzv. dual plane, ak ste tento výraz počuli od lekára. O umiestnení rozhoduje lekár na základe svojich skúseností, vašich telesných proporcií a aktuálneho stavu pŕs. Neexistuje len jedno správne umiestnenie. Podľa vašich proporcií vám lekár odporučí vhodný spôsob umiestnenia implantátu, ide vždy o to, aby výsledok vyhovoval vašim estetickým požiadavkám a životnému štýlu. 

Umiestnenie pod žľazu

Odporúča sa ženám, ktoré aktívne športujú. Naopak, toto umiestnenie nie je vhodné pre veľmi štíhle pacientky a pre pacientky s malou mliečnou žľazou, u ktorých by mohol byť implantát viditeľný kvôli nedostatku tuku. Pacientky popisujú pri tomto zákroku menšiu bolestivosť po operácii, aj doba rekonvalescencie je o niečo kratšia ako v prípade umiestnenia pod sval. 

Umiestnenie pod sval

Pri umiestnení implantátu pod sval je menšie riziko kapsulárnej kontraktúry, prsia pôsobia prirodzenejším dojmom. Toto riešenie je vhodné aj pre veľmi štíhle pacientky. Doba rekonvalescencie a bolestivosť je o niečo vyššia ako pri umiestnení implantátu pod žľazu. 

Miesto vedenia rezu 

Štandardne sa implantát vkladá cez rez v podprsnej ryhe, cez prsný dvorec alebo podpažím. Ak je augmentácia spojená aj s modeláciou prsníka, môže byť rez vedený zvislo. Miesto vedenia rezu závisí od individuálneho stavu pacientky, skúseností operatéra a typu zvoleného implantátu. 

Rez podprsnou ryhou

Tento postup poskytuje operatérovi najlepší prehľad, výsledná jazva je ukrytá pod prsiami. V tomto prípade implantát pred infekciou chráni len zašitá koža, vo výnimočných prípadoch môže infekcia zo stehu spôsobiť infekciu v okolí implantátu. 

Rez cez prsný dvorec

Pri reze prsným dvorcom je následná jazva zamaskovaná zafarbením prsného dvorca, implantát je pred infekciou chránený hrubšou vrstvou tkaniva. Pacientky v niektorých prípadoch popisujú menšiu citlivosť, alebo stratu citlivosti bradaviek, tieto príznaky vo väčšine prípadov po čase odznejú.

Vloženie podpažím

Vloženie implantátu podpažím operatéri využívajú minimálne, keďže sa takto vkladajú len okrúhle implantáty a len pod sval. Chirurg sa orientuje len hmatom. Samotné prsia sú bez jaziev, jazva je v ukrytá v podpaží a je viditeľná len pri zdvihnutí rúk. 

Rez v tvare kotvy

Rezom v tvare kotvy sa implantát vkladá vtedy, ak sa okrem augmentácie realizuje aj modelácia prsníkov. Rez je vedený okolo prsných dvorcov, zvislo do prsnej ryhy, v ktorej pokračuje. Pri správnej starostlivosti o ranu sú aj v tomto prípade jazvy minimálne viditeľné. 

Priebeh zákroku

Zákrok prebieha v celkovej anestéze a trvá približne 1 - 2 hodiny, pri modelácii prsníkov to je samozrejme dlhšie. 

Príprava na operáciu

Príprava na operáciu začína minimálne 6 týždňov pred plánovaným zákrokom. Počas tejto doby nesmiete užívať lieky, ktoré ovplyvňujú zrážanlivosť krvi (lieky s obsahom kyseliny acetylsalicylovej - Acylpyrin, Aspirin a pod.), neodporúča sa ani zvýšený príjem vitamínu C, ktorý ma na riedenie krvi tiež vplyv. 

Určite informujte lekára o všetkých liekoch, ktoré užívate. Nevynechajte ani voľnopredajné doplnky a samozrejme antikoncepciu. 

Ak ste fajčiarka, vzdajte sa aspoň na 6 týždňov pred zákrokom tohto zlozvyku. Myslite na to, že fajčenie môže zhoršiť priebeh operácie aj samotného hojenia. 

Dbajte na svoj zdravotný stav. Operáciu nie je možné postúpiť ak máte opar a v prípade infekčnej choroby. 

Viaceré kliniky odporúča odstránenie umelých nechtov,  mihalnic, neodporúča sa ani predlžovanie vlasov. Plánujte teda tieto skrášlenia na obdobie neskôr po operácii. 

Operácia sa tiež nevykonáva počas menštruácie, ak ste ju dostali nečakane v deň zákroku, určite o tom informujte lekára. 

Deň operácie

Od polnoci pred operáciou nejedzte a nepite. Ak sa vám nepodarilo prestať fajčiť počas prípravy na operáciu, nefajčite aspoň teraz. 

Predoperačné vyšetrenia

Budete potrebovať krvný obraz, meranie krvného tlaku a EKG. Závisí od konkrétnej kliniky, či tieto vyšetrenia absolvujete priamo u nich alebo u svojho praktického lekára. Chirurg pravdepodobne bude žiadať sono prsníkov. 

Pred operáciou absolvujete pár minút s operatérom. Ten si podrobne zakreslí umiestnenie implantátov a doladíte detaily. Následne s anesteziológom ešte raz preberiete váš zdravotný stav a dostanete lieky na upokojenie. Už pod vplyvom liekov odchádzate na sálu, anesteziológ zapojí všetky monitorovacie zariadenia a podá vám lieky na navodenie celkovej anestézy. 

Operácia

Chirurg vedie rez dohodnutým spôsobom a pripraví si priestor na vloženie implantátu, tzv. kapsu. Dôkladne vydezinfikuje miesto vloženia aj samotný implantát. Po vložení lekár výsledok pohmatom a vizuálne skontroluje v polohe ležmo a v polosede, aby videl, ako sa implantáty budú správať v bežnom živote, podľa uváženia vloží drény. Po zašití operačnej rany sa rana prelepí antialergickou náplasťou a pomaly vás začnú zobúdzať. Personál vám oblečie kompresnú podprsenku, prsia sa ešte zabezpečia bandážou alebo hrudným pásom. 

Po operácii

Po operácii budete ešte niekoľko hodín spať, neskôr vám zdravotníci pomôžu vstať a urobiť pár krokov, prípadne ísť na toaletu. Ak budete mať bolesti, neostýchajte sa požiadať o analgetiká. Na druhý deň po operácii dostanete plnohodnotné raňajky, skontroluje vás lekár a odchádzate do domáceho liečenia. 

Viac o rekonvalescencii si prečítajte tu.

Články, ktoré by sa vám mohli páčiť...

Nezmeškajte žiadnu
z našich noviniek

Prihláste sa do odberu noviniek POLYTECH, aby vám už nič neušlo.